Як українці ставляться до УПА та Романа Шухевича: експерти презентували соціологічне опитування

27 жовтня в Києві відбувся круглий стіл, де оприлюднили та обговорили результати соціологічного дослідження про обізнаність та сприйняття Української повстанської армії та її головного командира Романа Шухевича. Соціологічне опитування створили в рамках проєкту «Досьє Шухевича: пропаганда, стереотипи, дезінформація», над яким працює Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Соціологічне опитування провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Київський міжнародний інститут соціології протягом вересня-жовтня 2023 року.

Результати опитування представив професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. Він підкреслив: «Ми пройшли колосальний шлях у відновлення історичної правди щодо УПА. Другий крок — донесення цієї правди. Лише 26 % респондентів вважають, що в школі вивченню УПА приділено достатньо уваги (43 % вважають, що недостатньо). Лише 20 % вважають достатнім рівень соціальної підтримки учасників ОУН та УПА з боку держави (41 % вважають його недостатнім). Ми не маємо обходити і трагічних, болісних сторінок. До прикладу, 86 % мало або нічого не знають про польсько-український конфлікт під час Другої світової війни. Тобто попереду ще багато роботи».

«Ми спостерігаємо серйозну переоцінку минулого. Історія УПА стає одним із ключових елементів нашої національної памʼяті. Як свідчить опитування для понад 70 % українців ця історія стала досвідом і заклала традицію спротиву агресору та захисту незалежності», — прокоментувала Ярина Ясиневич, програмна директорка Центру досліджень визвольного руху. 

 

Керівниця проєкту, авторка біографії Романа Шухевича Олеся Ісаюк пояснила: «Війна спровокувала запит на вивчення історії про боротьбу за незалежність. Зростає кількість обізнаних із постаттю Романа Шухевича та УПА, втім для формування стійких уявлень та опірності до совєтських та російських міфів потрібна ще тривала робота істориків та медіа».

Учасники порушили тему тривалості шляху відновлення пам’яті про історію українського визвольного руху в незалежній Україні. Зокрема про це говорив і заступник Голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак: «Процес відновлення пам’яті не був самопливний. Усі роки незалежності й до того в Україні велась інформаційна війна, де в центрі були постаті Бандери та Шухевича. І ця постійна інформаційна агресія не дозволяла суспільству розібратись у цьому питанні. Лише широкомасштабне вторгнення поклало край інформаційній навалі по дискредитації цих постатей і змінились оцінки в суспільстві. І цей рівень позитивного сприйняття підвищуються».

Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду працює над проєктом «Досьє Шухевича: пропаганда, стереотипи, дезінформація», що руйнує міфи про генерала УПА. Зокрема, скоро можна буде побачити виставку, яку команда створить за результатами проєкту.

Проєкт створено за підтримки Українського культурного фонду.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості й суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинногозаконодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.